Conservatıve Dentıstry

Operation Process

Conservatıve Dentıstry

Conservative Dentistry, is a restoration treatment  applied to decayed or worn teeth . It is extremely important for the health of teeth. In fact, if laminate veneers, full ceramic or zirconium crowns are to be made for aesthetic smile design, bruises should be cleaned with conservative treatment. It should be treated in a healthy way as if it will only remain as a filling. If the treatment is not done fırst it will cause damage to your covered teeth , and you can only understand this after years. This will shorten the lifespan of your teeth. For this reason, in our clinic we apply conservative treatment in the best way, whether or not smile design is applied .

Filling treatments are very healthy, aesthetic in appereance and very long-lasting. When it is made with the right techniques and good materials, there is never any filling drop and it is at a level that will meet our needs aesthetically.

In addition, bonding applications are also included in conservative treatment. If you are generally satisfied with your teeth, if there is a gap between one or a few teeth only in the anterior region, these gaps can be closed with bonding applications. It is an extremely simple, aesthetic and economical long-lasting treatment method.

Wedge-shaped abfraction at the gingival margin of the tooth due to brushing with hard and incorrect movements (which can often cause sensitivity in the teeth) can be closed with the bonding technique, both aesthetic improvement and sensitivity relieve are done.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkon seramik tedavisinin diğer tedavi yöntemlerinden ayrılmasındaki en büyük özelliği kısa sürede tedavinin tamamlanmasıdır. Diş hekimi uzmanları, genel olarak zirkon seramik tedavisi için 5 günün yeterli olduğunu söylemektedir. Yani estetik bir gülüşe sahip olmak için uzun süre beklemeye gerek yoktur.

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları nelerdir?

Metal destekli kaplamaların ışık geçirgenliği çok azdır ve bu da zamanla diş etlerinde koyu bir rengin oluşmasına neden olmaktadır. Geliştirilerek ağız ve diş sağlığı dünyasına kazandırılan zirkonyum diş ise ışık geçirgenliği daha yüksek ve beyaz renkli olmasından dolayı zaman içinde diş etlerinde koyuluğa neden olmamaktadır.

Metal destekli diş kaplamalarında estetiklik çok aranan bir şey değildir. Fakat zirkonyum diş , buna zıt olarak ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde zamanla meydana gelebilen mat görüntüye neden olmamaktadır. Dişlerin orijinal haline daha yakın olması; daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Get Price Now!

Would you like to receive a quote?
Send us your phone number, we’ll call you and let you know.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlımıdır?

Zirkon Diş kaplama genellikle estetiklik açısından tercih edilse de diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan bir tedavi yöntemidir. Çünkü zirkonyum maddesi, diş etleri ile daha uyumludur ve herhangi bir şekilde diş etlerine zarar vermez. Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerin diş etleri etrafında görülen diş eti hastalıkları, metal kaplamalara göre çok daha düşüktür.

Metale karşı alerjisi olan kişiler, metal destekli diş kaplamalarından kaçınırlar. Geliştirilmiş şekilde tıp dünyasına sunulan zirkonyum diş tedavisi sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor. Çünkü zirkonyum kaplama, sıcağa karşı dayanıklı ve metale alerjisi olanlar için ideal bir diş tedavisi yöntemidir.

Öncesi & Sonrası