Gum Dısease (Gingivitis)

Operation Process

Gum Dısease (Gingivitis)

One of the most important factors of a beautiful and healthy smile is gum health. No matter how beautiful our teeth are, if we have unhealthy gums, both our teeth and smile will not look aesthetic and their lifespan will be short. White healthy teeth and a pink healthy gum are definitely a whole. If one of these is not in good condition, ‘the whole’ will be broken. That’s why we always adopt the philosophy of building a healthy aesthetic smile on a solid foundation, healthy gums.

Gum diseases, in short, are diseases that occur due to insufficient oral hygiene and in the presence of calculus, it damages the soft tissue and, without treatment, can destroy the bone that supports your teeth. Can cause teeth to loosen or lead to tooth loss. When the plaque on the tooth surface is not removed, If left untreated, the problem will only get worse. Gingival recession, also known as receding gums, causes edema, bleeding and osteoporosis.

Sometimes it is necessary to stop or slow down the problem with a simple cleaning and sometimes a deep root cleaning with more advanced gum surgeries.

In some cases, poorly made treamtents as Laminate Crown, Bonding, Filling etc. can cause gum disease. In this case, when these treatments are renewed in skilled hands with good planning and appropriate techniques, your gums will automatically regain their former health.

Otherwise, these diseases can cause the loss of teeth.

Complaints such as bleeding gums, dark red and bright gingiva, bad breath, gingival recession, teeth chattering are the main symptoms of gum disease.

Genetic factors are also important in this disease. If any of the members of your family have lost their teeth at an early age, you may also have gum disease.

Smoking is also one of the important risk factors.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkon seramik tedavisinin diğer tedavi yöntemlerinden ayrılmasındaki en büyük özelliği kısa sürede tedavinin tamamlanmasıdır. Diş hekimi uzmanları, genel olarak zirkon seramik tedavisi için 5 günün yeterli olduğunu söylemektedir. Yani estetik bir gülüşe sahip olmak için uzun süre beklemeye gerek yoktur.

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları nelerdir?

Metal destekli kaplamaların ışık geçirgenliği çok azdır ve bu da zamanla diş etlerinde koyu bir rengin oluşmasına neden olmaktadır. Geliştirilerek ağız ve diş sağlığı dünyasına kazandırılan zirkonyum diş ise ışık geçirgenliği daha yüksek ve beyaz renkli olmasından dolayı zaman içinde diş etlerinde koyuluğa neden olmamaktadır.

Metal destekli diş kaplamalarında estetiklik çok aranan bir şey değildir. Fakat zirkonyum diş , buna zıt olarak ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde zamanla meydana gelebilen mat görüntüye neden olmamaktadır. Dişlerin orijinal haline daha yakın olması; daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Get Price Now!

Would you like to receive a quote?
Send us your phone number, we’ll call you and let you know.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlımıdır?

Zirkon Diş kaplama genellikle estetiklik açısından tercih edilse de diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan bir tedavi yöntemidir. Çünkü zirkonyum maddesi, diş etleri ile daha uyumludur ve herhangi bir şekilde diş etlerine zarar vermez. Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerin diş etleri etrafında görülen diş eti hastalıkları, metal kaplamalara göre çok daha düşüktür.

Metale karşı alerjisi olan kişiler, metal destekli diş kaplamalarından kaçınırlar. Geliştirilmiş şekilde tıp dünyasına sunulan zirkonyum diş tedavisi sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor. Çünkü zirkonyum kaplama, sıcağa karşı dayanıklı ve metale alerjisi olanlar için ideal bir diş tedavisi yöntemidir.

Öncesi & Sonrası